Nasz pensjonat to samodzielny apartament, umieszony bezpośrednio nad Jeziorem Płaskim,
będącym częścią Jeziora Jeziorak.

onas-01

Jezioro Jeziorak to jezioro rynnowe, najdłuższe naturalne Jezioro w Polsce, największe na Pojezierzu Iławskim i trzecie po Śniardwach i Mamrach w krainie tysiąca jezior. Jeziorak stanowi część Kanału Elbląskiego, z unikatowymi w skali światowej pochylniami, niwelującymi 99 metrową różnicę poziomów pomiędzy Iławą a Elblągiem. Porastające brzeg akwenu lasy wraz z okolicznymi jeziorami tworzą Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego. Na terenie Parku istnieją trzy rezerwaty przyrody, z niepowtarzalnym rezerwatem Jasne (6 km od pensjonatu) o niespotykanie czystej i przezroczystej wodzie. Jeziorak poprzez cieśniny i naturalne cieki wodne ma połączenie z jeziorami Ewingi, Łabędź, Rucewo Wielkie, Rucewo Małe, Jezioro Iławskie i Dauby. Na Jezioraku znajduje się 16 wysp, w tym Wielka Żuława – największa wyspa śródlądowa w Europie, o powierzchni 82,4 hektara.

Jeziorak ze swymi nieoczekiwanie otwierającymi się pośród trzcin zatokami i urokliwymi wyspami umożliwia nie tylko obcowanie z tajemnicami natury, ale stanowi również wyzwanie dla poszukiwaczy przygód. To przecież tu stworzony przez Zbigniewa Nienackiego bohater powieści „Pan Samochodzik i … „ szukał zaginionych skarbów. To właśnie w Jerzwałdzie mieszkał i tworzył jeden z najpoczytniejszych pisarzy powojennej Polski. Większość pełnych przygód tomów napisał w domu z czerwonej cegły, pierwszym po prawej od strony Iławy. Pisarz nigdy nie opuścił swojego ukochanego miejsca na ziemi – na jerzwałdzkim cmentarzu znajduje się jego skromny grób. Zbigniew Nienacki chętnie umieszczał w swoich powieściach istniejące rzeczywiście miejsca. Wiele przygód “Pana Samochodzika” rozgrywa się w okolicach Jezioraka. Sam Jerzwałd został przez niego sportretowany w książce o zupełnie innym charakterze. Chociaż trudno w to uwierzyć, ta pełna spokoju wieś jest pierwowzorem Skiroławek, miejsca akcji najsłynniejszej powieści erotycznej PRL – „Raz w roku w Skiroławkach” . Szczegóły oczywiście się różnią, ale bez trudu można zidentyfikować młyn, w którym raz do roku mieszkańcy Skiroławek odbywali orgię “mieszania krwi”. Być może w przyszłości powstanie w nim hotel.

Wieś Jerzwałd otoczona gęstymi lasami i sycona powietrzem jakie wiatr tu przynosi z rozległego Jezioraka, posiada swoisty mikroklimat, który pomaga w leczeniu chorób układu oddechowego. Tutejsze lasy to najbardziej przyjazne miejsce dla amatorów grzybobrania i myślistwa. Na terenie wsi, przy siedzibie Dyrekcji Parku Krajobrazowego powstał oryginalny ogród botaniczny, w którym rośnie dwieście gatunków roślin.
W 2012 roku Jeziorak został uznany za jeden z siedmiu z siedmiu nowych cudów polski przez czytelników magazynu podróżniczego „National Geographic Traveler”.

Wieś Jerzwałd położona jest w odległości 30 km od słynnej miejscowości turystycznej – miasta Iława. Do spacerów na terenie miasta poza nadbrzeżną promenadą pełną uroczych kafejek i restauracji , zachęcają również zabytki – między innymi gotycki kościół z rokokowym ołtarzem i pozostałościami murów miejskich, neobarokowy ratusz i wiele innych. Miasto dysponuje również nowoczesnym kinem, halą widowiskowo – sportową, kręgielnią oraz basenem. Miłośnicy pieszych i rowerowych wycieczek mogą przemierzać w okolicach ponad 700 kilometrów szlaków turystycznych. Biegną one przez ogromne kompleksy leśne, brzegami rzek i jezior. Na ich trasie, oprócz unikatowej flory i fauny, podziwiać można również zabytki architektury.

Zapraszamy do zapoznania się z Naszą Ofertą